Branislav Boda

Ing. Branislav Boďa

        Narodil som sa v „Orwellovskom“ roku 1984 v Partizánskom (Horná Nitra), kde som aj vyrastal. Vysokoškolské štúdium informatického zamerania som absolvoval v Žiline a tu momentálne žijem aj pracujem a ak to tak vznešene môžem nazvať, aj tvorím. Pracujem ako operačný manažér pre austrálsku firmu a fotografii sa vo väčšine prípadov venujem iba ako koníčku vo voľnom čase.
        Aktívne fotím od konca roku 2007. Nie som ten prípad, ktorý sa celý život pohyboval okolo fotografie a už v plienkach cvakal na dedkov Flexaret :) Keď som prvýkrát ako dieťa držal v rukách otcovu Praktiku, pamätám sa, že vo mne budila veľký rešpekt a narábal som s ňou ako s porcelánom.
        K samotnému foteniu som sa dostal tým snáď najbizarnejším spôsobom, a to cez obrovské tropické pavúky – vtáčkare, ľudovo (nesprávne) nazývané „tarantuly“. Dlhé roky sa s kamarátom amatérsky venujeme ich taxonómii, chovu a udržiavaniu povedomia. Vytvorili sme veľký komunitný portál a bolo treba zriadiť galériu s autorskými fotografiami, tak som si kúpil svoj prvý kompakt (Panasonic DMC LS-2).
        K výtvarnej fotografii a zrkadlovke ma nepritiahla nutnosť vlastniť cool techniku. Všeobecne ma vo vizuálnom ponímaní fascinovali Rusi. Zlomový bod bol zhliadnutie filmu Stalker od Andreja Tarkovskeho, ktorý si môžete prakticky v každej scéne stopnúť, vytlačiť a zavesiť na stenu. Tu som uvidel, že krásno a vizuálna atraktivita sa dá dosiahnuť prakticky v každej sfére, a to je smer, ktorým sa chcem uberať.
        Potom už nasledovala klasická situácia, akú pozná mnoho začínajúcich fotografov – zaľúbenie sa do fotografie ako spôsobu umeleckej sebarealizácie, zmeny vnímania okolitého sveta a aj sebareflexie.